Besame Mucho Şarkısının Bilinmeyen Hikayesi

0
3126
Besame Mucho Şarkısının Bilinmeyen Hikayesi

1999'da yüzyılın şarkısı seçilen milyonların yüreğini sarıp sarmalayan efsane şarkı...
Yıl 1941...
2. Dünya Savaşı'nın en yıkıcı zamanları... Henüz yirmili yaşlarına bile gelmemiş, çevrenin değerlerine uygun şekilde iffetli, hiçbir ilişki yaşamamış, o güne dek bir kez bile öpüşmemiş bir kadın...
Consuela Velazquez !..
Meksika'da yaşayan müziğe aşık, naif bir genç kadınken "Beni çok öp" anlamına gelen Besame Mucho'yu besteliyor.
Yıllar yıllar sonra ona şarkıyı nasıl bestelediği sorulduğunda, "tamamen hayal gücüyle" diye yanıtlıyor.
Ne hayal gücü ama!..
Aslında küçüklüğünden beri müziğe yetenekli; henüz 4 yaşındayken kendi kendine piyano çalmayı öğreniyor. Neyse ki ailesi bunu fark edip konservatuara gönderiyor. Okul bitince de çevrenin tutuculuğu nedeniyle bir erkek ismiyle gece klüplerinde piyano çalmaya başlıyor. İşte Besame Mucho bu sırada doğuyor, 1941'de... Aynı yıl içerisinde kendisi gibi naif bir kişilik olan Emilio Tuero tarafından seslendiriliyor ve radyolarda bir anda hit oluyor.
Tabii Amerikalı yayıncılar durur mu, tahmin edeceğiniz üzere herkesin ruhuna dokunan bu şarkının peşine düşerler. Uzun süren telif savaşaları sonucunda söz yazarı Sunny Skyler eseri satın alır. Ve Andy Russel İngilizce sözlerle şarkıyı yeniden kaydeder, üstelik mükemmel bir düzenlemeyle...
Fakat asıl patlama Kitty Allen ve Bob Eber ile birlikte Jimmy Dorsey Orkestrası'nın yorumuyla olur.
2. Dünya Savaşı'nın ortalarıdır...
Savaşın acılarını bir nebze olsun unutturmak için kim bilir kimlerin yaralarına merhem olmuştur bu muhteşem şarkı...
İşte o günden bugüne yüzlerce dilde, yüzlerce farklı yorumla çalındı, söylendi ve dinleyenleri hep güzel duygulara taşıdı.
Haklı olarak Consuela Velazques "Meksika'nın gelmiş geçmiş en büyük kadın bestecisi" unvanını aldı ve 2003'de Meksika'da heykeli dikildi. 1999 yılında Amerika Birleşik Devletleri Florida-Miami'de İspanyolca yayın yapan televizyon ağı Univision'ın etkinliğinde "Yüzyılın Şarkısı" seçildi.
Şimdi sıkı durun! 2009'da Meksika'nın başkenti Mexico City'de 38.897 kişi aynı anda 10 saniye boyunca öpüşerek Guinness Rekorlar Kitabına girdi.

Tahmin edin fonda hangi müzik çalıyordu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here